14.12.2013 – Výlet do Poniklé a Jilemnice

přidáno: 6. 1. 2014 4:03, autor: Neznámý uživatel   [ Aktualizováno 6. 1. 2014 4:03 uživatelem Jiří Tichý ]
 

V sobotu ráno se nás sešlo sedm kamarádů turistů na vlakovém nádraží v Trutnově. Náš plán byl navštívit Výrobu perličkových ozdob a Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé. Cesta probíhala dobře, až na překvapení v podobě přecpaného vlaku z Martinic do Jilemnice. Všichni se jeli podívat na jilemnické trhy… Měli jsme strach, že se nevejdeme do vlaku, ale spolupráce všech cestujících byla výborná!

            V Poniklé jsme se bleskurychle vyšplhali do kopce na místní náves, kde sídlí firma Rautis s prodejnou Třpytivá krása. Při exkurzi, která trvala přibližně 40 minut jsme se dozvěděli mnohé ohledně výroby perličkových ozdob – od vyfouknutí ze skla, po stříbření a barvení. Milá slečna průvodkyně nás provedla výrobními prostory a zodpověděla mnoho zvědavých otázek. Na konci prohlídky jsme měli možnost smontovat si vlastní ozdobičku. Vzhledem k časovým možnostem – někteří by u toho mohli strávit i týden tvrdé práce, jsme se rozhodli zakoupit si balíček na výrobu ozdobičky „na doma“.
  
                       Stříbření perliček                                                 Montování ozdobiček
 

Kousek za Rautisem se nachází Muzeum krkonošských řemesel. Jedná se o soukromé muzeum manželů Pičmanových v roubené stodole. Předměty zde vystavené pocházejí prý přímo z Poniklé či z okolí.  Každopádně je toho tu k vidění mnoho a mnoho. Cca 700 předmětů jsme shlédli za rovnou hodinku prohlídky. 

Provázel nás syn paní majitelky – očividně neuvěřitelně zapálený milovník předmětů z dob minulých.

 

                                                         

V muzeu krkonošských řemesel

 

Plni zážitků z právě prožitých dvou hodin jsme se rychlochůzí vydali na vlakové nádraží. Vlak zrovna přijížděl do stanice, když my jsme přicházeli. A tak to máme nejradši - žádné zbytečné čekání :-D!

Nyní naše cesta vedla do Jilemnice. Chtěli jsme se podívat do Krkonošského muzea na výstavu o počátcích lyžování v českých zemích a na mechanický betlém Jáchyma Metelky. Toto se nám bohužel nepodařilo. Než jsme se procpali přeplněným náměstím k restauraci a než jsme se naobědvali, bylo 15.15h. a muzeum zavíralo v 16h. . Vlak nám měl jet až za dvě hodiny, proto se ženská část party vydala prozkoumat možnosti jilemnických trhů s ochutnávkou místní speciality – sejkor a mužská část zůstala spokojeně v teple hostince a ve společnosti půllitru piva.

 

Nakonec jsme se sešli na nádraží a všichni spokojeně odjeli domů.

Alča a Jarda z Trutnova

 

 

 

    
 
Comments