26.1.2013 – Memoriál J. Axmana

přidáno: 1. 2. 2013 0:05, autor: Neznámý uživatel   [ Aktualizováno 1. 2. 2013 0:22 uživatelem Jiří Tichý ]

Lyžařský přejezd a pochod Memoriál J.Axmana jsme absolvovali poprvé loni a díky zdejší atmosféře se zařadil mezi naše každoroční turistické akce. Pořadatelé vždy nabízejí možnost účastnit se akce na běžkách nebo jít pěšky. Nejsme nadšení běžkaři, radši chodíme bezpečně po svých. Díky tomu, že letos nenapadlo zatím moc sněhu, připravili pořadatelé dvě trasy pro pěší v délce 10 a 16 km. Vybrali jsme 16km.

            Z restaurace U Soudku, kde je start i cíl pochodu, jsme vyrazili o půl desáté. Společně s mnoha dalšími pochodníky jsme prošli, po vlastním značení, obcí Arnultovice až k hasičské zbrojnici. Odtud nám započalo předlouhé stoupání na louky nad vsí. Díky stoupání se jednotlivé skupinky turistů od sebe oddělili a zmizel prvopočáteční špalír. Za což jsme byli vděčni. V klidu jsme se mohli kochat zimní krajinou kolem. Daleko vidět nebylo – jen na Hostinné a na široširé lány kolem. Báli jsme se, že až vylezeme nahoru na louky, že tu bude fučet vítr. Kupodivu nezavál ani slabý vánek. Asi po hodině chůze jsme se napojili na modrou tur. značku. Za chvíli jsme ji ale opustili a z kopců dolů jsme zamířili do obce Čermná. Věž místního kostela sv. Václava byla vidět daleko dopředu.

 

Louky nad Arnultovicemi ( po startu)

Hned za kostelem byl hlavní kontrolní bod – místní restaurace. Venku před vchodem se pekly klobásky, což každému, kdo právě přicházel, vehnalo úsměv do tváře. Po nezbytném orazítkování itineráře jsme zasedli ke stolu. Přišli jsme právě včas, protože asi po deseti minutách začali docházet všichni, kterým jsme od startu utekli. Spousta z nich musela odejít bez občerstvení, nebylo tu totiž už žádné místo k sezení….My, šťastlivci, jsme si dali grog, polévku a pivko. U stolu s námi seděli dva turisté z Hradce Králové a jeden z Turnova. V družném hovoru jsme tu vydrželi sedět hodinu a půl.

    

                     
 
          
Kontrolní bod a občerstvení v restauraci v obci Čermná
 

Naše cesta pokračovala po silnici směrem na Hostinné. Opět mírné stoupání a pak rovinka až k Hubertově výšině. Kousek za ní jsme se odpoutali od silnice a začal opatrný sestup dolů, pod elektrickým vedením, k údolí Východního potoku. Cedulky s nápisy „ K cíli“ či „Domů“  nás spolehlivě provedli spletitými lesními cestami opět na louky nad Arnultovicemi. Minuli jsme lom a prudším sestupem jsme sešli zpět do vsi.

            Do restaurace U Soudku jsme přišli ve 13.15h. Sice jsme původně mysleli, že pojedeme domů vlakem, který jel ve 13.23h. ale nechali jsme to být a šli nasávat cílovou pohodu. Sedli jsme si ke stolu s Láďou Novákem a Jardou Hrnčířem – známí to značkaři turistických cest a v příjemném hovoru  jsme tu setrvali do odjezdu vlaku v 16.23h..

            Před naším odchodem tu pár trempů vytáhlo kytary a pustilo se do zpěvu. Několik  písniček jsme ještě stihli vyslechnout a pak už jsme se zvedali na vlak, který přijel tři minuty po našem příchodu na vlakovou zastávku a nechali jsme se dokodrcat až do Trutnova…

 

   

                                              V údolí Východního potoka  a v cíli U Soudku 

                                                                                                                          Alča + Jarda z Trutnova

Comments