Reportáže‎ > ‎Reportáže 2016‎ > ‎

1.1.2016 Bílou stopou

přidáno: 25. 1. 2016 21:57, autor: Neznámý uživatel

V pátek na Nový rok 1.1.2016 se uskutečnil pěší pochod z Radvanic na Jestřebí hory Žaltman.

     Na nádraží v 7.05 hod jsme se sešli 4 osoby, vestibul nesvítil, byl uzamčený. Teprve v 7,20 hod. se otevřela pokladna. Nastoupili jsme do vagonku, celkem 10 osob. V 7,21 hod. odjeli směrem na Radvanice. Tam všichni vystoupili a rozešli se dle skupin přes obec směrem na Jestřebí hory.

     Mírně sněžilo jak v Trutnově, tak v Radvanicích, prošli jsme ves a stoupali k lesu. Jehličnaté stromy byly pocukrované sněhem (druhým v zimě) a bylo to moc kouzelné, jako v pohádce. Sice zde byl 1 princ a 3 princezny, které se nemusely hledat. Stoupali jsme

vzhůru a cestou nás předešli 2 místní muži a poradili nám, abychom na parkovišti odbočili doleva, ke krmítku a zde stoupali lesní alejkou k Žaltmanu. Cesta byla umrzlá – tvrdá a tak se šlo velmi dobře.

     Asi v 10 hod. jsme dorazili na křižovatku pod rozhlednu, zde hořela vatra a tak po seznámení a gratulacích jsme vytáhli špekáčky a opékali je tradičně, i když 1 buřt vypadl z vidličky, ale naštěstí se ho podařilo vytáhnout a dopéct.

     Po občerstvení (zábli nám ruce) jsme se rozloučili a odešli jsme k Bílému kůlu a dále na Malé Svatoňovice. Sestoupili jsme pod hřeben pohoří a na rozcestí. U první chalupy jsme se rozešli, že máme dostatek času, odbočíme po žluté – 1km do Petrovic. Cesta vedla podle lesa, až k důlní haldě (kde se dříve těžilo uhlí) a směřo-

vala šikmo přes louky k vesnici. Došli jsme k dalším 4 haldám po těžbě, všechny byly popsány s údaji a jmény šachet. Poté jsme míjeli statek, přes který vede cesta dolů, ale i směrem na Kolčárku a došli na státní silnici, která byla nasolená (břečka) a došli na nádraží ČD v Malých Svatoňovicích. Tam jsme se sešli se známými z Trutnova, kteří chtěli je s námi, ale vlak nestihli a tak jeli později přes Svatoňovice.

     Bylo to pěkné překvapení, že to stihli zpět k vlaku a tak jsme společně v 13.01 hod. odjeli domů.

     I přes ranní vstávání bylo to pěkné provětrání po Silvestru a překvapilo nás, co turistů a pochodníků jsme cestou potkávali.

     Děkuji našim turistům za účast a příští pochod do Hostinného se koná 23.1.2016. Na účast se již těšíme. Ušli jsme 12 km.

      Zdrávi došli.

 

Pepík

Comments