Reportáže‎ > ‎Reportáže 2016‎ > ‎

Pochod dne 20.2.2016 z Olešnice do České Skalice

přidáno: 25. 2. 2016 6:25, autor: Neznámý uživatel

Ráno dne 20.2.2016 se nás na nádraží ČD v Trutnově sešlo 9 turistů a pejsek Arnoštek. Vlakem jsme dojeli do Olešnice a odtud jsme šli přes Červenou Horu, kde nás pěkně profukoval studený vítr.

     Silnicí směrem k Slatinskému mlýnu jsme minuli zbytky brodu. Červená hora a odtud jsme nastupovali k řece Úpě, kterou jsme přešli po novém mostě. Tady jsme si udělali menší zastávku na občerstvení a prohlédli si zdejší kapličku, kterou dal postavit majitel zdejšího panství hrabě Pricolornin na paměť své záchrany. Zrestaurovanou kapličku zdobil obraz jeho záchrany na řece Úpě, dnes ji doplňuje obraz Madony a proti krádeži ji zabezpečuje ozdobná kovaná mříž.

     Pokračovali jsme dále směrem na Ratibořice. Cesta byla občas blátivá, ale vítr ustal a občas vysvitlo sluníčko. Došli jsme k Červenému mostu, který již z dáli svítil svým novým nátěrem. Asi po dalším kilometru cesty, jsme došli k nové lávce, která byla zbudovaná v r. 2008 a má název Pohodelská. Spojuje oba břehy na Pohodlí. Odtud jsme došli k Bílému mostu, k Viktorčinu splavu, „k Bělidlu“ a kolem náhonu s vrbičkami jsme došli k pomníku „Babičky“.

     Tady jsme se rozhodovali pro cestu alejí do zámeckého parku. Nelitovali jsme, protože hned z kraje u altánu jsme narazili na velký záhon sněženek a pár bledulí. Moc nás to potěšilo, protože to byl krásný pozdrav blížícího se jara.

     Parkem jsme prošli kolem zámku až na silnici a tam jsme se dostali do Zliče, kde jsme se chtěli zastavit na oběd. Bohužel restaurace Barunka měla zavřeno a tak jsme pokračovali až do cíle naší cesty. Na kraji České Skalice jsme se zastavili v restauraci „Na bojišti“ a byli jsme spokojeni jak s kvalitou, tak s obsluhou.

     Dnešní pochod se nám líbil, protože jsme tu už delší dobu nešli a měli jsme možnost pozorovat změny kolem trati. Vlakové zastávky v Olešnici i na zastávce ve Rtyni doznaly velkých úprav. Zmizely zděné budovy, které nahradily prefabrikáty a byly vybudovány dlouhé nástupní chodníky.

     Našlapali jsme 12 km a už se těšíme na další pochod.

 

Irena

Comments