Reportáže‎ > ‎Reportáže 2016‎ > ‎

Svoboda nad Úpou - Sněžka 18.6.2016

přidáno: 22. 6. 2016 2:57, autor: Neznámý uživatel

     V roce 2001 jsem naposledy šla pochod z Červeného Kostelce na Sněžku = 56 km. Přála jsem si to zkusit, ale nakonec zvítězil rozum, ráno ve 3.50 hod. jsem típla budíka, spala dál. Nevzdala jsem to úplně, v 7.44hod. odjela vláčkem s přáteli z Nového města nad Metují, Jardou z Červeného Kostelce, Zdeňkem z Hradce Králové a Jiřím Friede z Trutnova, do Svobody nad Úpou. Zde rozloučení s přáteli, kteří jedou dál do Pece pod. Sněžkou na svou upravenou trasu s cílem na Sněžce. Já, Jarda a Jirka do penzionu Měšťanský Dům, se přihlásit a posilnit výbornou polévkou v ceně startovného. V 8.25 hod. nezbytné foto před odchodem na trasu, rozloučení s Jardou, jde 25 km hned jinudy.

     Takže vzhůru do hor za příjemného počasí po červené do Janských Lázní – léčebna Vesna – do lesa malé bahýnko vždy – stoupáme k rozc. Pod Jánskou horou – napojíme se na žlutou značku – rozhledna Zlatá vyhlídka – kolem Hoffmanovy boudy, směr Zrcadlovky – Vendlovka= první krátké zastavení na malého Bakaláře, pivko jako křen a pěkné razítko – pokračujeme vzhůru, vzpomínám, jela nedávno na lyžích opačně za též úžasného počasí. Kolem Kolínské boudy, jen se mihneme, protože druhá zastávka je na boudě Krakonoš (na Krakonoše a výborný hanácký koláč) – Pražská bouda láká na občerstvení (nene ) – Lyžařská b. - Jirka si jde pro vizitku, já si dám razítko, pomalu stoupám Liščí horou, kochám se výhledy –  Bufet na Rozcestí – Výrovka – potkáváme běžce s čísly, nedá to Jirkovi a ptá se, akce 58 km z Vrchlabí v rámci akce Krakonošova stovka – Kaplička – klesáme na Luční boudu na polotmavého Paroháče, se nedá odolat – plná restaurace, občerstvíme se v samoobslužné restauraci, poté já pro razítko a pohled, Jiří vizitku – z Luční boudy po nově upravené cestě po lávkách k místu bývalé Obří boudy, zkontrolujeme čas je 14.30 hod. – neskutečných lidí dnes na výletě, což je v pořádku – 14.50hod na Poštovně nikdo, pořadatelé jsou totiž v bistru na lanovce. Juppí našli jsme je, obdržíme diplom, pochválíme trasu, počasí a já za-přísáhle, že nekoupím - změknu a zakoupím Záznamník za 100Kč  „TTO Zeměpisné body ČR vydalo KČT  Červený Kostelec“ (T.Hoza a spol.)

     Vyplníme si údaje a vtiskneme první razítko do ještě teplého záznamníku haha, dám si vytouženou kávu, rozloučíme s pořadateli a pomalu přes Růžovou horu – Děvínskou chatu - začíná padat krupice, je to malá přeháňka – sejdeme po zelené značce, pěkně upravené dost kamenité cestě dolů – Zelený Potok - do Pece pod Sněžkou.

     Je 17hod. vysvitlo sluníčko, jsme v cíli. Zastavíme se v Hospodě Na Peci – je čas večeře, výborná hovězí polévka a mátový čaj. Jirka si vychutná Svijany. V 18.05 hod. nás výletní pražský bus odveze přes Jánské Lázně, do Trutnova. Jsem nadšená, ale z Č. Kostelce.. si přeju příště. Za týden pochod ze Starkoče, též má svou atmosféru se zakončením na koupališti.

Sesmolila Maruš a ušla 35 km.                     

Comments